Aikido Lviv

Шувар split Рейдер Вишиванка T.G.Amigo gas station the grill ibis style Дитяча планета ЯпонаХата

Принципи Айкідо Йосінкан

ТЮСІН-РЬОКУ - СИЛА ЦЕНТРАЛЬНОЇ ЛІНІЇ – Зберігайте центральну лінію прямою

СЮТЮ-РЬОКУ - СФОКУСОВАНА СИЛА – Сила, що розвивається при об’єднанні всього тіла

КОКЮ-РЬОКУ - СИЛА ДИХАННЯ - Зведення разом сприйняття, дихання і ритму у сфокусовану силу

КІВолодіння рівновагою

ІРІМІ-ВХІД – Пересування тіла, що дозволяє вам увійти у простір вашого уке

КАЙТЕН-ОБЕРТ - Охопіть рух уке своїм власним коловим рухом

КУДЗУСІ-ВИВЕДЕННЯ З РІВНОВАГИ- Розбалансування тіла партнера (змушуючи уке надміру розширювати свою енергію, ви тим самим робите його безсилим)

ТАЙМІНГВміння вибирати правильний час (правильний момент) для реагування

ВИКОРИСТАННЯ ЕНЕРГІЇ ПАРТНЕРАЗловіть таймінг енергії, що спрямована проти вас

КОНТРОЛЬ КОЛІН УКЕ - Скеровуйте свою енергію у слабкі місця

АТЕМІ-УДАРИ – Момент контакту стає ударом

ІТІТАІТА-ОДИН ПРОТИ БАГАТЬОХ - Тримай супротивника, щоб спіймати супротивника 

files/principles/GozoShioda74.jpg

ТЮСІН-РЬОКУ - СИЛА ЦЕНТРАЛЬНОЇ ЛІНІЇ 

Зберігайте центральну лінію прямою

Однією із основ Айкідо є принцип збереження прямої центральної ліні. У більшості людей, навіть якщо вони намагаються стояти прямо, центральна лінія не зовсім пряма. Навіть якщо ми дійсно стоїмо прямо і концентруємося на фіксації  нашої центральної лінії, ми губимо її, як тільки починаємо рухатись. Якщо це відбувається, то така  ціль Айкідо, як  розвиток  сили дихання, стає недосяжною.

Якщо ми у змозі зберігати сильну центральну лінію незалежно від того, у якому напрямку ми рухаємось, то наша сила фокусується. Викарбовуючи цю сфокусовану силу, ми тим самим також напрацьовуємо  сильну стійку, концентрацію та силу дихання. Для того щоб розвинути сфокусовану силу, найпершим і найбільш суттєвим є тренування камає. Коли ви досягнете стабільного центру у своєму камає, тоді ви зможете зберігати його у своїх техніках.

 

СЮТЮ-РЬОКУ –  СФОКУСОВАНА СИЛА

Сила, що розвивається при узгодженні рухів  всього тіла.

Коли ми  використовуємо фізичну силу, зазвичай ми покладаємося на силу м’язів. В айкідо, зрештою, сила стегон, ніг, колін, живота і т.д, об’єднуються разом і фокусуються в одній точці, чи то рука, плече чи лікоть, і, таким чином, сила, що розвивається є значно більшою за силу самих тільки м’язів. Ця сила має назву сютю-рьоку або сфокусована сила.

Якщо тіло, як єдине ціле рухається не сфокусовано, то ви не зможете розвинути силу на кшталт цієї. За допомогою сютю-рьоку вся сила, що зводиться разом, може бути направлена в одну точку. Якщо одна частина тіла рухається занадто швидко чи, навпаки, надто повільно - це не спрацює. Якщо все тіло під час руху об’єднане, то його сила стане сфокусованою центральної лінії, сконцентрованій на одній точці. Тобто, сютю-рьоку - це тюсін-рьоку у крайньому своєму прояві.

Для того щоб розвинути сютю-рьоку, важливо не залежати від сили верхньої частини тіла. Якщо ж ви будете використовувати цю силу, то потік енергії зупиниться, і ви не зможете проводити сютю-рьоку. Таким чином, у розвитку сконцентрованої сили важливо, щоб ваше тіло було розслаблене.

В техніках айкідо, їх сила розвивається виключно завдяки цій сконцентрованій силі. Ціль тренування базових технік полягає у тому, щоб розвинути в тілі можливість продукувати сютю-рьоку.

Суть сконцентрованої сили полягає у великих пальцях ніг. Коли ми притискаємо великі пальці до підлоги, сила переходить в стегна. Тут до цієї сили ви зможете добавити прискорення «пружинної» дії коліна. Якщо ці дії відтворити разом, то розів’ється дуже потужна сила. Саме тому дуже важливо тренувати великі пальці ніг під час, наприклад, роботи на колінах.

СЮТЮ-РЬОКУ- це повна концентрація будь-якої сили у зазначений момент в зазначеній точці. Наприклад, захоплюючи зап’ястя супротивника, важливо вкласти в місце захоплення всю силу. Навпаки, якщо при нанесенні atemi  правою рукою частина сили використовується лівою, то удар втрачає більшу частину своєї ефективності. Хоча повна концентрація сили є неможливою, при регулярних тренуваннях можна досягти достатньо високого рівня. Відомі випадки, коли в екстремальних ситуаціях, наприклад, при пожежі, навіть нетреновані люди піднімали предмети, які в звичайних умовах були б для них занадто важкимице є прикладом несвідомої концентрації сили. Тренування дає можливість навчитися концентрувати власну силу за бажанням.

 

КОКЮ-РЬОКУ - СИЛА ДИХАННЯ

Зведення разом сприйняття, дихання і ритму у сфокусовану силу.

Сила дихання - це те, що розвивається в тій точці, в якій наша власна сфокусована сила входить у взаємодію з іншою людиною, Тут основне значення мають  дух і ритм (таймінг, вибір часу  реагування),  Дух - це те, як стати "порожнім". Ви повинні звільнитися від тривожних думок; "я спробую це зробити...я спробую те зробити,..", замість цього просто перебувайте у спокійному стані свідомості. Тільки тоді ви будете в змозі читати рухи іншої людини і розуміти потік енергії. Ви звичайним чином відчуєте, куди буде направлена лінія вашої власної атаки. Таким чином, ви зможете використовувати різні темпи і ритми; не рухатись з однією і тією ж швидкістю, а вибирати ту, котра найбільш доцільно підходить до ситуації, що виникла між вами та вашим уке. Ритмце результат вашого власного дихання. Видихаючи тоді, коли ви маєте видихнути, та вдихаючи тоді, коли ви маєте вдихнути, ви створюєте ритм. Коли сприйняття, дихання і ритм зводяться разом, народжується кокю-рьоку, або сила дихання. Ви та інша людина стаєте одним цілим: там, де ви ведете, ви зможете заставити уке слідувати за собою.

Необов’язково проводити спеціальні тренування для того, щоб оволодіти силою дихання, оскільки сила дихання - це те, що з’являється з вашого особистого відчуття. Якщо ви продовжуєте безперервно тренуватися, то врешті-решт усвідомлюєте, що "це і є сила дихання". Якщо ви відчуєте це, то, продовжуючи тренуватись, ви зробите появу цього відчуття більш чистим, доки нарешті воно не стане постійним. Коли це відбудеться, ви відчуєте те, що Моріхей Уесіба називав "стати одним цілим із Всесвітом". 

 

КІ

Володіння рівновагою.

В айкідо ми часто використовуємо слово "Кі" (енергія), але це слово має багато значень. "Кі" у тому вигляді, в якому воно має вияв під час виконання технік, - це те, що ми дістаємо, коли такі компоненти, як правильна стійка (камає), центральна лінія, дихання, вибухова сила сфокусованої енергії, таймінг и т.д, складаються разом, і ми досягаємо найвищого стану бездоганної рівноваги. Можна сказати, що "Кі" – це "володіння рівновагою".

Значення слова  "Кі" у фразі  "гармонізувати своє Кі" відноситься до сприйняття по відношенню до вашого партнера та охоплює всі елементи, що виходять із стану вашого партнера, тобто, в даному випадку, сила, швидкість, координація і  ритмвсе це частини значення слова «Кі». Продовжуючи  тренуватись, ви станете більш  чутливим до  того, як ваш опонент збирається вас атакувати, в якому напрямку він збирається рухатись і де він сфокусує свою силу. Можна сказати, що ця здатність " бачити і відчувати енергію" - це одна із основних цілей тренування.

Заглиблюючись ще далі, ми бачимо, що "Кі" – це одночасно і суть всесвіту і те, що її контролює. Досягти гармонії  із всесвітом означає бути у рівновазі. "Айкі", тобто "гармонізування енергії", означає нівелювання свого власного Его; це спосіб підкорення природному потокові енергій у всесвіті. Якщо вам це вдасться, то ви зможете без зусиль усвідомити свою власну природу особистості в залежності від ситуації, що склалась, та саме розвиваючи цю гармонію, ми знаходимо розуміння Айкідо.

 

ІРІМІ-ВХІД

Пересування тіла, що дозволяє вам увійти у простір вашого уке.

В ірімі, або входженні, замість зіткнення із силою уке по прямій лінії, ви сходите з цієї лінії та рухаєтесь в сторону його тіла під "безпечним кутом". Використовуючи ірімі, ви можете перемістити своє тіло у безпечне положення та одночасно з цим використати силу свого партнера для того, щоб застосувати техніку.

В ірімі важливо, щоб ви зробили півкроку вперед в ту мить, коли ваш опонент рухається у вашу сторону, щоб атакувати. Ніколи не чекайте, поки атака досягне вас. Оскільки ви самі рухаєтесь вперед, то сила уке збільшується, та, відкриваючи своє тіло в цій точці, ваш рух входу може  обернутися проти вас. І ще, переконайтесь в тому, що хоч ви і рухаєтесь прямо вперед, але насправді ви рухаєтесь із зовнішньої сторони атаки іншої людини.

 

КАЙТЕН-ОБЕРТ

Охопіть рух уке своїм власним коловим рухом.

В айкідо, насправді, не існує жодних прямих рухів; основу складають колові рухи, які дозволяють нам перенаправляти силу іншої людини, не зіштовхуючись з нею. Також можливість зробити коловий рух дозволить вам підійти впритул до вашого уке для того, щоб можна було швидко використати техніку. Охоплюючи рух свого опонента своїм власним коловим рухом, ми зможемо повністю відвести його силу.

В колових рухах існують дві ситуації, при одній із них ми знаходимося в центрі, а уке повертається навколо нас, а при другій  уке знаходиться в центрі, а ми рухаємось вздовж лінії, яка є периферією кола уке. Цей коловий рух не завжди являє собою просте плоске коло; існують випадки, коли воно спіральне та виглядає так, ніби проходить над поверхнею меча. Але яким би воно не було, коловий рухце рух, який дасть нам змогу змінити напрямок сили, не перериваючи потоку енергії,

Для того щоб виконати рух під назвою «кайтен», важливо, щоб ваш власний центр ваги був твердо зафіксований. Якщо ваш центр ваги нестійкий, то ви не зможете зберегти стійкість під час повороту. Збереження сильного центру рівновагице ще один принцип, що дозволяє вам плавно перенести вагу тіла з одної ноги на іншу.

Коловий (або сферичний) рух звичайним чином створює доцентрову та відцентрову сили. Перша аналогічна силі, що втягує предмети у водоверть чи смерч, друга відповідає силі, що скидає предмети з платформи, що обертається. Аналіз правильно та своєчасно виконаних технік показує, що ці сили успішно використовуються в Айкідо. У більшості випадків виведення партнера із рівноваги досягається за рахунок оберту чи повороту, а не прямого нападу. Для того, щоб більш детально розглянути цей рух, уявіть собі, що супротивник атакує прямим ударом. Якщо замість того, щоб грудьми зустріти напад, зійти з лінії атаки та, не перешкоджаючи рухові супротивника, застосувати легкий поштовх вгору по спіралі, то навіть невеликого зусилля буде достатньо, щоб змінити напрям атаки, вивести супротивника із рівноваги та позбавити сили. Це аналогічно силі шторму торнадо, якщо її порівняти із силою вітру, що віє в одному напрямку.

 

КУДЗУСІ-ВИВЕДЕНННЯ З РІВНОВАГИ

Змушуючи уке надміру розширювати свою енергію, ви тим самим робите його безсилим.

Кудзусіце дія, ціль якої порушити рівновагу партнера, на фізичному та психологічному рівні для виконання кидка чи здійснення контролю. Частіше за все виводять з балансу стійку, внаслідок чого сила і активність вашого супротивника будуть значно зменшені.

В айкідо кидку завжди передує Кудзусі. Спершу ви штовхаєте, тягнете чи повертаєте свого супротивника, досягаючи, щоб лінія його плечей зламалась чи енергія з його центру спрямовувалась вгору, в плечі, а потім кидаєте його. Виконати кидок без цих дій в кращому випадку буде дуже важко, а зазвичай просто неможливо. Як правило, для успішного застосування кудзусі необхідна певна сукупність сил. Коли сила прикладається вздовж складної, вигнутої у просторі лінії, то супротивнику значно легше чинити опір.

Кудзусі часто використовується як засіб, що готує основу для застосування вашої основної техніки і тому може розглядатися як основна її частина.

В Айкідо Йосінкан існує декілька видів кудзусі, кожне з яких може практикуватися як окрема вправа.

Якщо ви зможете злитися з енергією уке достатньо, щоб "вести" його, то в момент, коли він стає надміру розбалансованим та слабким, застосовуйте техніку. Це один із основних принципів Айкідо. Наприклад, якщо ви оступитесь і загубите рівновагу, то зможете достатньо швидко відновити контроль над своїми ногами, але якщо ви зашпортаєтесь, то єдине, що ви зможете зробити, - це впасти. Витягування тіла уке означає, що ви можете вести свого уке до тих пір, поки він не перестане контролювати власну рівновагу. Витягнувши тіло уке і застосувавши ефективну техніку, можна викликати потенційно небезпечне падіння.

Для того щоб досягнути цього без переривання потоку енергії уке, вам необхідно вести його так, щоб його енергія постійно розширювалася за межі його тіла. Також, коли ви ведете когось за руку коли він вже почав падати, важливо, щоб, один раз позбавивши уке рівноваги, ви не давали йому найменшої можливості знову стати на ноги.

 

files/principles/GozoShioda8.jpg

ТАЙМІНГ (Вміння вибирати правильний час для реагування)

Вловіть момент, щоб перехопити силу уке.

Ідеал айкідоце використання малої сили із найбільшим ефектом. Важлива частина досягнення цьоговідчуття часу в той момент, коли ви входите в контакт з уке. Навіть якщо ви пам’ятаєте багато рухів і технік, якщо час реагування буде неправильним, ваша техніка буде "мертвою". З іншої сторони, якщо ви вміло об’єднаєте свій таймінг з атакою уке, то навіть якщо ви не виконуєте жодної конкретної техніки, ви, тим не менш, зможете завдати вашому супернику серйозної шкоди.

Немає значення, об’єднаєтесь ви зі своїм партнером в той момент, коли він захоплює чи б’є вас чи, навпаки, коли ви самі завдаєте йому удар; що б ви не робили, таймінг, відчуття часуце те, що дає всьому цьому життя. Якщо час реагування надто пізній, то уке вас витіснить. Якщо ви реагуєте завчасно, то уке побачить ваш рух та змінить атаку. Ви повинні використати свою техніку в той момент, коли він вже повністю захоплений своєю атакою це правильний час реагування. Використання цієї долі секунди має назву "гармонізації". Було б доцільним зазначити, що в айкідо всі техніки починаються з цієї ідеї "гармонізації".

Швидкістьжиттєво важливий елемент Айкідо, як і в більшості видів спорту: по-перше, щоб скоординувати рухи з переміщенням суперника і, по-друге, щоб в потрібний момент зійти з лінії атаки. 

 

ВИКОРИСТАННЯ  ЕНЕРГІЇ  ПАРТНЕРА

Зловіть таймінг націленої на вас атаки.

Використовуючи спрямовану на вас енергію уке в той момент, коли він наближається до вас, з метою захоплення вашої руки,  ви можете створити умови, в яких він стане абсолютно безсилим. Наприклад, в той момент, коли уке наближається, щоб схопити вас за руку і штовхнути її, ви об’єднаєтесь з цією енергією і потягнете руку до себеви зможете вивести уке з рівноваги до того, як він зможе забрати руку назад. Та навпаки, якщо він тягне вашу руку, то, об’єднавшись з ним і зробивши одночасно рух ви зможете використати його енергію, що тягне. В зазначеному вище прикладі, якщо ви зреагуєте надто пізно, ви програєте енергії уке, а якщо будете реагувати надто рано, то уке забере свою руку. Ви повинні використовувати енергію уке в той момент, коли уке починає вкладати у свою руку всю силу. Погано, якщо ви просто потягнете до себе руку. Якщо ви правильно сфокусовані, то ви зможете встановити дійсний зв’язок з енергією уке. Якщо ви добре контролюєте час реагування, то в момент, коли уке втрачає рівновагу, він несвідомо захоплює вашу руку ще сильніше для того, щоб втримати своє тіло, та, відповідно, не зможе відпустити захват. Якщо його захват сильний, ви зможете повести його енергію і перейти до виконання  техніки. Яку техніку ви будете використовувати, залежить від того який захват. Навіть якщо енергія (захват) сфокусована, відкриваючись, ви зможете об’єднатися з силою уке та використати його енергію незалежно від того, тягнуть вас чи штовхають.

 

 КОНТРОЛЬ КОЛІН УКЕ

Направляйте свою енергію в слабкі місця.

В айкідо існують техніки, в яких ми беремо кисть уке в больовий замок. Однак недостатньо просто стиснути кисть, окрім цього ми також повинні направити техніку і на нижню частину тіла уке так, щоб вибити коліна уке. Таким чином, ми будемо в змозі побачити, що техніка насправді ефективна. Наприклад, в нікадзьо. Якщо ми просто стиснемо кисть, а уке виявиться достатньо сильним, то техніка буде неефективною. Якщо ми направимо свою енергію через кисть до того, щоб дестабілізувати коліна, тоді навіть якщо уке буде пручатись, ми зможемо вивести його з рівноваги. Напевно, можна сказати, що техніка айкідо починається там, де ми можемо вивести з рівноваги людину, не завдаючи їй шкоди.

У більшості випадків, коли ми намагаємося застосувати техніку, то концентруємося лише на тому місці, де, на нашу думку, контроль буде найбільш ефективним, і дуже часто намагаємося застосувати техніку під таким кутом,  при якому супротив уке буде найбільший, тобто таким чином відбувається зіткнення сил. Алеякий сильний би не був уке, завжди існує слабка лінія. Якщо ми спрямуємо його силу по цій лінії і тим самим обернемо її всю проти нього ж самого, то він не зможе встояти на ногах (зберегти рівновагу), Для того щоб знайти цю лінію, ми повинні працювати над тим, щоб покращити наше загальне сприйняття; ми повинні сприймати те, як, наприклад, уке дивиться, відчувати його стійку, його рівновагу і т.д. Щоб досягти цього, випробувати на собі дію різного роду сил.

 

АТЕМІ-УДАРИ

Момент контакту стає  ударом.

Засновник, Моріхей Уесіба, говорив: "У справжньому поєдинку атеміце сімдесят відсотків, технікаце тридцять відсотків". Тренування, якими ми займаємося у залі, призначені для того, щоб навчити нас різного роду технікам, правильному способу пересування, ефективному способу використання своєї сили і тому, як створювати взаємовідносини з іншими людьми. У справжній бійці ми повинні використовувати силу, яку ми розвинули у своєму тілі в додзьо, та застосувати її як вибухову, в водночас; ми повинні визначити фінал сутички в цей самий момент, У такій ситуації атемі стають дуже важливими.

В айкідо ми не використовуємо жодного способу застосування сили для нанесення атемі. Так само, як і в техніках, ми можемо напрацьовувати силу за допомогою сфокусованої енергії. Наприклад, у випадку сьомен-цукі, якщо ви використаєте переднє коліно, для того, щоб ефективним чином перенести всю силу руху вашого тіла вперед, тоді вся енергія тіла перейде в кисть. Тобто, це те саме, що і принцип хірікі но йосей (сила руху ліктя), В атемі час реагування, звісно ж, теж важливий. Якщо при наближенні уке ви зможете розрахувати час таким чином, щоб нанести свій удар в той момент, коли уке буде розбалансований, то ви зможете вдарити дуже сильно, навіть не прикладаючи великих зусиль.

Удари, що застосовуються у Айкідо, не обмежуються тільки ударом кулаком чи тегатаною (бічною поверхнею руки). Якщо ви входити у контакт з уке використовуючи сфокусовану силу- це атемі; таким чином, ви зможете використовувати свої плечі, спину чи будь-яку іншу частину свого тіла для нанесення удару.

 

ІТІТАІТА-ОДИН ПРОТИ БАГАТЬОХ

Тримай супротивника, щоб спіймати супротивника.

Однією із відмінних рис Айкідо полягає в тому, що воно використовується не тільки у ситуації один на один, але також може бути застосоване і в ситуації зіткнення із багатьма суперниками. Якщо ви зустрілись із декількома атакуючими, то, звісно, важливо зберігати свою сильну стійку, але також важливо бути у стані сприймати розташування своїх опонентів. Кожен ваш супротивник також сконцентрований на людині, що стоїть перед ним, тобто, його увага є розділеною. Це слабке місце ми і маємо атакувати. Якщо ви зробите рух вперед і запропонуєте атакувати себе, тоді це вплине на ваших опонентів, і вони одночасно кинуться вас атакувати. Але між кожною з цих атак буде існувати маленький часовий проміжок. Якщо ви стрибнете вперед на того уке, що рухається швидше за всіх, і правильно повернете своє тіло, то перша людина наштовхнеться на того, хто знаходиться навпроти неї самої, що їх збентежить. В основі це і є принцип "тримай супротивника, щоб спіймати супротивника". Таким чином, ви можете внести сум’яття, навіть якщо проти вас буде група людей. У вищезазначеному прикладі, коли ви змінюєте напрямок, не зупиняючи свого руху, ваші колові рухи будуть надзвичайно ефективними. Оскільки необхідно реагувати швидко, то, коли ви виконуєте атаку, ви можете використовувати атемі багатьма способами.