Діти в айкідо
АЙКІДО ЙОСІНКАН - це бойове мистецтво. Це не спорт, в Айкідо Йосінкан не має змагань,їх заміняють тренувальні збори та семінари . Айкідо - розвиває в дитині силу духа, дисциплінованість, вміння керувати собою, володіти своїм тілом, покращує фізичний стан, гнучкість, координацію рухів, розвиває вестибулярний апарат та вміння постояти за себе і своїх близьких.
АКАДЕМІЯ АЙКІБУДЗЮЦУ існує у Львові з 1997 року. Президент Академії – Козловський Олександр Олегович, 4 Дан Айкідо Йосінкан. В Академії займаються більш, ніж 300 осіб різного віку. Зали розташовані в різних районах Львову, там викладають кваліфіковані інструктори, не нижче 1 Дану з Айкідо Йосінкан, які мають досвід роботи, право атестувати учнів, які люблять та поважають своїх учнів та справу, яку вони роблять.
![]() |
![]() |
![]() |
МІСЦЕ ПРОВЕДЕННЯ ТРЕНУВАНЬ називається ДОДЗЬО. Це спеціально обладнаний зал для занять Айкідо. Тренування відбуваються на м’якому покритті – ТАТАМІ. Центральна частина додзьо називається КАМІДЗА, там розміщуються портрети засновників Айкідо та інших майстрів,які мають відношення до нашої школи, на початку та при закінченні тренування в цей бік робиться церемоніальний уклін – РЕЙ – як вираження поваги вчителям. По стінах додзьо розташовані КАТАНА-КАКІ – підставки для учбової зброї – БОКЕНІВ, САБУРІТО та ДЗЬО. При вході та виході із додзьо, в знак уваги, робиться уклін залу.
![]() |
![]() |
![]() |
ОДЯГ ДЛЯ ЗАНЯТЬ називається ДОГІ (використовують дзю-догі,айкі-догі чи каратег-гі) або КІМОНО. Складається із куртки, штанів та білого поясу. Обов’язкова емблема Академії Айкібудзюцу. Вимоги до кімоно суворі: воно повинно бути завжди чистим, не порваним та попрасованим. Відношення до одягу, в якому людина займається, є складовою відношення до тренувань в цілому. Тільки маленьким дітям дозволяється взимку займатись в білих шкарпетках, тренування відбуваються на босу ногу. Тільки дівчата під кімоно одягають топік або футболку(білого кольору).
Для початківців, які тільки почали навчатись Айкідо, дозволяється перші два місяці займатись в спортивному одязі – футболці та брюках вільного покрою, без пряжок та великих ґудзиків. Заколки для волосся у дівчат повинні бути м’якими. Перевдягаються діти самі, це також частина тренувань, батьки в роздягалку не допускаються.
Кімоно одягають таким чином, щоб ліва пола куртки була поверх правої як для хлопчиків, так і для дівчат, емблему пришивають зліва. Пояс зав’язується таким чином
ДІТИ В АКАДЕМІЮ ПРИЙМАЮТЬСЯ З ВІКУ 5 років та старше. Діти в молодших групах (5 – 7 років) спочатку не вивчають техніки. Упор надається фізичному розвитку, вмінню працювати в групі та в парах, координації рухів, володінню своїм тілом, гнучкості, вмінню страхуватись при кидках та дисципліні. Після року навчання, в підліткових групах додається ще вивчення технік Айкідо Йосінкан.
ВИКЛАДАЮТЬ В АКАДЕМІЇ АЙКІБУДЗЮЦУ тільки досвідчені інструктори, володарі 1 та вище Данів з Айкідо Йосінкан. План тренування інструктор складає сам, але існують єдині вимоги до виконання та вивчання базових переміщень та технік, які розроблені Міжнародною федерацією Айкідо Йосінкан (Токіо,Японія) . Звертаються до інструктора – СЕНСЕЙ – «вчитель» японською.
ЕТИКЕТ це правила поведінки для айкідзинів (людей ,які ідуть шляхом Айкідо). Їх викладено у відповідному розділі сайту. Багато речей спирається на японську культуру. Одним з них є поклін – це виявлення поваги до вчителя, товаришів по татамі, до мистецтва Айкідо.
КОМАНДИ, назви технік, рахунок відбувається японською мовою. Словник термінів, які найчастіше використовується на тренуваннях, є у відповідному розділі сайту. Одним із най розповсюджених слів, є слово «ОСУ». Воно означає «ПРИЙШОВ ТЕРПІТИ», але використовується дуже широко: при звертанні до сенсея, при зустрічі та розставанні, коли учню надається наказ, як відповідь на зауваження та похвалу.
СЕМІНАРИ З АЙКІДО ЙОСІНКАН проводяться в середньому кожний третій місяць. Семінари бувають міжнародними, всеукраїнськими, обласними та семінарами з представниками інших бойових мистецтв. Семінар – це трьохденні напруженні тренування по 3 (для дітей) та 6 (для підлітків та дорослих) годин в день. Якщо інструктор допускає дитину до цих тренувань, відвідування семінару обов’язкове. На семінари запрошуються майстри з потужною технікою, для дітей розробляється цікава програма, напруженні тренування дозволяють перейти дитині на новий рівень в техніці; присутність на татамі, де одночасно тренується велика кількість людей, розвиває концентрацію, дисципліну. А можливість потренуватись поруч з дорослими дозволяє дітям зрозуміти, що Айкідо – це серйозна справа, змінює відношення до тренувань. Участь в семінарах обов’язкова для допуску до атестацій.
Як правило, на третій день семінару, ранкове тренування проводиться для дітей та їх батьків. Батьки, не зважаючи на фізичний стан, виходять на татамі та під керівництвом своїх доньок та синів усвідомлюють, чим їх діти займаються кожне тренування. А можливість поборотись та побавитись зі своєю дитиною (на що так часто не вистарчає часу!) надає усім: батькам, дітям і інструкторам багато задоволення, сміху та гарного настрою на довгий час!
АТЕСТАЦІЯ для дітей та підлітків проводиться не раніше, чим через півроку після початку занять. Для дітей, за звичай, після року занять. Діти перший раз атестуються на 10 кю, підлітки починають з 8 кю. Є атестаційні вимоги від Хомбу Додзьо (від Центрального залу в Японії), яких притримуються інструктори при іспиті своїх учнів. Атестацію проводять інструктори, які здали іспит на право атестування учнів та мають відповідний міжнародний інструкторський сертіфікат. Академія Айкібудзюцу зареєстрована в Японії в Хомбу Додзьо. Дипломи на кю, які видано після атестації Академією, дійсні в любій країні світу, де є Айкідо Йосінкан. 10 – 4 кю – це білий пояс. На 3 кю, коричневий пояс, можна атестуватись не раніше 14 років. На 1 Дан, чорний пояс, - не раніше 16 років.
НА КАНІКУЛАХ тренування не припиняються. Влітку, з середини липня по середину серпня, додзьо переводяться на трьохденний режим роботи. На Новий рік та Різдво є декілька днів, коли тренування не проводяться.
ЛІТНІ ТАБОРИ - це можливість і відпочити, і потренуватись. Як приклад:у 2009 році були проведені тренувальні табори в Болгарії (на морі) та на березі Дністра,табір «Чайка» Хмельницька область,в 2010 році планується дві літніх табори: на морі (Крим) та біля Кам’янця -Подільського. Літні тренувальні табори розвивають в дитині самостійність, розробляється спеціальна програма, в яку входять тренування з Айкідо Йосінкан та інших бойових мистецтв, школа виживання, розвиваючи ігри, заняття на здобуття туристичних навичок, екскурсії та багато іншого.
ПОЧАТИ ЗАНЯТТЯ можна, вибравши зал по місцю проживання. Адреси залів є на сайті. Треба прийти в додзьо перед початком тренувань та познайомитись з інструктором. Він визначає, в якій групі може займатись Ваша дитина, повідомляє Вас про дні та часи занять. Перше заняття – пробне, якщо дитині сподобалось та Ви вирішили займатись, інструктор дає Вам анкету, яку потрібно заповнити. На трете-четверте тренування необхідно принести довідку від педіатра, що дитина може займатись в секції.
СПІВПРАЦЯ БАТЬКІВ З ІНСТРУКТОРОМ є важливим елементом виховання дитини. При наполегливих тренуваннях через деякий час Ви помітите зміни в характері Вашої дитини. Вона стає більш витривалою, фізично розвиненою, впевненою в своїх силах, а це надає психологічну стабільність, вміє прислуховуватись до інших, розподіляти свої сили та нести відповідальність за свої слова та вчинки. Але , хоча інструктор має великий вплив на учнів та прикладає усі зусилля, передаючи знання, підтримка батьків дуже важлива. В процесі тренувань всі діти проходять два основних етапи: «В мене нічого не виходить» та «Я це все вже вмію робити».
В першому випадку треба дитину підтримати, підбадьорити, а в другому, можливо, настояти на продовжені занять. Інструктор спілкується з дитиною три рази на тиждень, а Ви – кожен день. Налаштовуйте її на систематичні заняття, розмовляйте: можливо, є якісь проблеми, про які дитина може розповісти тільки Вам, намагайтесь знаходити час та можливість участі дитини у семінарах - і результат принесе задоволення і Вам, і дитині, і інструктору. Якщо дитина захворіла або пропускає більш, ніж три заняття, попередьте інструктора.
Для інструктора визнанням, що він йде вірним шляхом, є заняття його учнів на протязі багатьох років, а ще, коли починають займатись Айкідо молодші брати та сестри, або (досить часто) мамо або батько.