Aikido Lviv

Шувар split Рейдер Вишиванка T.G.Amigo gas station the grill ibis style Дитяча планета ЯпонаХата

Моріхей Уесіба

«У кожного є дух, котрий потрібно вдосконалювати,
Тіло, котре повинно бути треноване,
І шлях, котрий має бути пройденим.»

Засновник сучасного Айкідо О-Сенсей Моріхей Уесіба ( 1883-1969рр.) говорив, що істинний шлях Будо (Шлях воїна) – це шлях миру. Він присвятив своє життя створенню мистецтва, котре відрізнялося технічною майстерністю та силою, а також виховувало самодисципліну, необхідну для особистого вдосконалення. Він назвав це нове бойове мистецтво Айкідо – «Шлях гармонії тіла та духа».

Засновник та першовідкривач системи виховання та вдосконалення духовних та фізичних можливостей людини, - системи Айкідо, - Моріхеї Уесіба, перед тим як створити цей напрямок, вивчив велику кількість стилів бойових мистецтв та віртуозно володів багатьма з них.

Популярність Вчителя Уесіби та його нового будо починає швидко рости з другої половини 20-х років, його дім в Аябє все частіше відвідують відомі майстри будо, високопосадовці як політичні, так і діячі воєнні. В 1927 році за запрошенням одного зі своїх покровителів, адмірала Такєсіти, він переїжджає в Токіо, де починає навчати мистецтву айкідо військову еліту і представників влади. Він постійно отримує запрошення продемонструвати свою майстерність, в свій час він проводить 21- денний семінар для членів Імператорської Гвардії, володівших не нижче 5-го дана по дзюдо або кендо.

На сьогоднішній час Айкідо – це один із досконалих та сучасних поєднань шляхів розвитку, котрий вказує напрямок реалізації можливостей особистості. Така форма навчання, що об’єднує дух і тіло, дозволяє відійти від понять націй і кордонів та створити Істинну Людину, гідну поваги, любові та розуміння від інших.

Істина філософії Айкідо полягає в оберіганні та виховуванні справжніх символів життя: миру, справедливості, любові та взаємоповаги.

Істинна мета кожного адепта Айкідо (айкідзина) - встановлення миру і справедливості, але не за допомогою війни, зла чи агресії, а за допомогою мирних засобів. Збереження життя та нормальних, моральних та соціальних взаємовідносин – це те головне, чого навчає Айкідо.

Айкідо по задуму його творця бореться не з агресором, а з агресією.

Майстер Айкідо, завдяки своєму мистецтву знаходиться на більш високому рівні розвитку, розумний та терпеливий по відношенню до нерозумних людей, котрі, вийшовши зі стану гармонії та рівноваги, кидаються на нього. Людина, що атакує майстра Айкідо, не зустрічає опору – вона наче б попадає у водоверть, котрий, прокрутивши її як щіпку, “акуратно виносить” на берег, хоча ця дія може мати і досить потужну силу. І так – раз за разом, до тих пір, поки нападаючий не відчує всього безглуздя свого вчинку та не одумається. Хоча, одночасно з тим технічні можливості Айкідо дають змогу нанести агресору досить важкі та болючі травми, і справедливості ради, можна сказати, що кожен отримає по своїй діяльності: агресор – аналогічну зворотню відповідь на силу його агресіі, добра людина – добрі стосунки до себе.

Айкідо рахується захисним мистецтвом, так як воно не може бути використане для нападу. В арсенал його технік та прийомів входять захвати та звільнення від них, кидки, відходи з лінії атаки та удари руками, котрі носять імітаційний характер для того щоб змістити увагу нападаючого, ставлячи його в розгубленість, і виводячи його з рівноваги, для того щоб заволодіти певною ситуацією та направити її у напрямку котрий веде до врівноваженості та розсудливості.

Уесіба сенсей твердо визначав випадки застосування Айкідо: коли твоєму життю загрожує небезпека; коли небезпека загрожує життю іншої людини; коли група людей при великій кількості народу починає себе вести агресивно та загрожує спокою, здоров’ю та життю оточуючих, добавляючи при тому, що навіть в тих трьох випадках необхідно перш за все намагатися владнати діло миром. Той, хто не засвоїв принципів Айкідо, та думає застосовувати їх не по призначенню, нічого не навчиться. Тому що засвоєння тих принципів та їх повне усвідомлення вимагає багато років наполегливої праці розуму, душі і тіла, тобто високий рівень свідомості відповідає високому рівню майстерності.

“Секрет Айкідо полягає не в тому, як ви працюєте ногами чи руками, а в тому, як ви працюєте головою”.

“Я вчу вас не бойовому мистецтву в прямому розумінні, а вчу вас не проявляти жорстокості” – говорив засновник Айкідо Моріхеі Уесіба.

Він старався показати, що Айкідо має відношення не тільки до тіла та розуму людини, а також і до його душі. Це бойове мистецтво, котре являється медитацією в русі, а не просто самозахистом чи захистом інших.

В 1925 році, за словами самого Моріхеі Уесіби, пошуки потаємного змісту, притаманного бойовим мистецтвам, що передували створенню Айкідо, підійшли до кінця, або, точніше, перейшли в новий вимір, котрий йому необхідно було вивчати з його учнями. Властиво тоді його спроби поєднати головні етичні принципи людства з практикою бойових мистецтв увінчалися успіхом, йому вдалося трансформувати свою практику в ефективне мистецтво самозахисту, котре відповідало самим суворим моральним засадам, - мистецтво Айкідо.

Фізичні рухи Айкідо є характерним проявом принципів руху створених самою природою. Інтенсивна практика технік сприяє духовному росту. Духовний прогрес сприяє технічному вдосконаленню. Іншими словами, від того, як ви тренуєтесь, залежить те, чого ви хочете навчитись. Ця, на перший погляд думка, дуже проста. Мета визначає засоби.

Звеличений дух – от що, по задуму Уесіби сенсея повинно виховувати в людях його мистецтво, звеличений дух не для окремих особистостей, а для всіх людей.

Навіть останні слова Моріхея Уесіби в його земному житті були:
“ Айкідо існує для всіх людей ...”

Тренування в Айкідо проходять одночасно на багатьох рівнях .

Ми вже говорили, що мистецтво Айкідо характеризується сферичністю дій та мяким , але досить потужним вивільненням сили. Головний результат полягає в високій степені узгодженості рухів тіла – необхідні чіткі, виважені, текучі, гнучкі та функціональні дії, звільнені від озлобленості в будь-якій формі, як в фізичній, так і в морально-психологічній. Завдяки цьому заняття Айкідо можуть вдосконалюватися до безкінечності, і при цьому ніколи не виникає перенасичення чи почуття, що ви вже все знаєте та вмієте.

Моріхей Уесіба стверджував, що “ очищення тіла і душі”, - це серце Айкідо; щоб вірно практикувати Шлях Гармонії, людина повинна:

  • Заспокоїти дух та звернутися до Божественного початку у всьому.
  • Очистити тіло і душу, відкинувши всю озлобленість, егоїзм та емоції.
  • Бути вічно вдячними за все, що дав тобі Бог.

Техніки Айкідо - це засоби для вираження духовних принципів Айкідо. Це не застиглі форми, оскільки “зміни та адаптація являються сутністю Айкідо “. Моріхей не дуже багато говорив про технічні аспекти тренування в Айкідо, оскільки він був впевнений в тому, що, “якщо твоє серце істинне, то і твої техніки будуть правильні“. Відносно виконання технік Айкідо, Моріхей Уесіба також акцентував увагу своїх учнів на наступних основних положеннях:

Наші техніки використовують чотири властивості, котрі відтворюють природу світу. В залежності від обставин, ви повинні бути:

твердими як діамант ,
гнучкими як верба ,
текучими як вода та
пустими як космос .

Тіло повинно бути трикутним, а свідомість округлою. Трикутник являє собою народження енергії, і це сама стабільна фізична позиція. Круг символізує чистоту та досконалість, джерело нескінченних технік. Квадрат символізує твердість та міцність, основу застосовуючого контролю.

Айкідо – це не проведення опору проти нападаючого. Основний його принцип полягає в тому, щоб не чинити опору агресивній дії суперника, це стосується як в фізичному розумінні агресії так і в морально-психологічному. Найголовніше, що потрібно собі завжди усвідомлювати – це не робити опору агресії, а дозволити та допомогти супернику йти туди куди він штовхає чи тягне вас, при цьому лише потрібно злитися з напрямком сили суперника, вивести його з рівноваги та добавити до його сили незначну частку своєї сили та інерції і завершити поєдинок тим , щоби суперник “сам – себе” переміг своєю агресією, звичайно ж із вашою допомогою.

Айкідо будується на серії досконало продуманих та стратегічно взаємозв’язаних прийомів та дій, котрі служать ефективним захистом від будь-яких форм агресії.

Стратегічні прийоми Айкідо відповідним чином структуровані. Айкідо – це перш за все мистецтво реагування. Всі його прийоми та техніки характеризуються інтуїтивною реакцією на різноманітні форми атаки.

Вивчайте десятки основних прийомів Айкідо та оволодівайте тисячами їх варіацій. Намагайтесь постійно підтримувати рівень сили, будьте спокійні , розслаблені та врівноважені. Це шлях на якому ви вчитесь завойовувати не свого суперника, а себе самого
“Дорогу подолає ідущий”.